Essex Senior League, Eastern Senior South and Essex Olympian League – Results – Friday/Saturday, November 18/19

Brian Jeeves
Latest posts by Brian Jeeves (see all)

By Peter Dudley

Friday, November 18

Essex Senior League

Woodford Town 1-3 Barking 

Thurlow Nunn First Division South

Basildon Town 4-4 St Margaretsbury 

May & Baker 1-2 Wivenhoe Town 

Saturday, November 19

Essex Senior League

Clapton 3-2 Buckhurst Hill

Enfield 1-2 Stansted

Ilford 1-0 Sawbridgeworth Town

Little Oakley 0-3 West Essex

Redbridge 4-2 Southend Manor

Romford 3-1 Halstead Town

Saffron Walden Town 2-2 White Ensign

Stanway Rovers 0-0 Takeley

Thurlow Nunn First Division South

Cannons Wood 0-0 Burnham Ramblers

Enfield Borough 0-2 Stanway Pegasus

Frenford 2-1 Sporting Bengal United

Park View 4-0 Coggeshall United

Tower Hamlets 1-3 Benfleet

Essex Olympian League

BBC Essex Saturday Premier Cup

May & Baker 3-1 ACD United (after extra time)

Premier Division

Canning Town 1-0 Bishop’s Stortford Swifts

Kelvedon Hatch 2-4 Runwell Sports

Leigh Ramblers 4-0 Galleywood

Shenfield AFC 0-3 Hutton

Senior League Cup

Catholic United 6-2 Manford Way

Corinthians 1-2 Toby

Division One

Harold Hill 2-1 Beacon Hill Rovers

Harold Wood Athletic 5-4 Epping Town

Old Chelmsfordians 3-2 Herongate Athletic

Division Two

AS Rawreth 1-4 Rayleigh Town Reserves

Hutton Reserves 4-5 Hashtag United Development

May & Baker 3-1 Wakering Sports Reserves

Old Southendian Reserves 3-7 Shoebury Town

Wakebury 2-1 Harold Wood Athletic Reserves

Reserves League Cup

Bishop’s Stortford Swifts Reserves 0-2 Springfield Reserves

Galleywood Reserves 9-0 AS Rawreth Reserves

Division Three

Chingford Athletic Reserves 3-5 Hullbridge Sports Reserves

Leigh Town Reserves 4-0 Corinthians Reserves

Toby Reserves 1-4 Old Chelmsfordians Reserves

Division Four

Collier Row 0-0 Herongate Athletic Reserves

Ongar Town 0-2 Roydon

Pitsea Athletic Reserves 1-1 Leytonstone United

Essex Saturday Junior Cup

Ilford Reserves 1-2 Shenfield AFC Reserves

Division Five

Canning Town Reserves 1-3 Collier Row Reserves

Manford Way Reserves 4-1 Shoebury Town Reserves

Runwell Sports Reserves 2-3 Basildon Town ‘A’

Thanks to Peter Dudley (Twitter: @ped1980) for his continued help and support with Yellow Sports Non-League coverage)

Advertisement

Brian Jeeves

Email: sport@yellowad.co.uk