Essex Senior League Round-up

By Peter Dudley

Len Cordell Memorial Cup – Group Stages Final Day

Group A

Cockfosters 3 Hoddesdon Town 2

DTFC 0 St Margaretsbury 2

Marcus Crowther and Joe Entwistle were amongst the scorers as Cockfosters finished as runners up in Group A following a 3-2 home win over Hoddesdon who finished bottom and will go into the Plate semi-final, whilst over at The Harlow Arena St Margaretsbury ended up winning the group after goals from Read and Jermaine Nicholson helped them to a 2-0 success over DTFC who end up finishing third but still qualify for the Last 16.

Group B

Clapton 2 Barkingside 0 (Friday)

Woodford Town 2 Redbridge 3

Second-half goals from Melos Ajuazi and Bayemore Ndiaye helped Clapton to all three points against Barkingside, whilst goals from Martin, Kadiri and Fish helped The Motormen to victory over Woodford. It all means Redbridge top the group after maximum points from three games, Clapton end as runners up and Barkingside end up third meaning all three qualify for the last 16, Woodford ends the group stages with no points so will go into the Plate semi-final.

Group C

Billericay Town U23s 2 Stansted 3

Holland 3 FC Clacton 2

A first-half hat-trick from Louis Olybois helped Holland to a win over local rivals FC Clacton and pick up all three points to end up group winners, whilst Stansted came from two goals down to net their first win of the competition and as a result, get through to the Last 16 as the best-placed fourth side. The hosts led 2-0 at the break and were seemingly on course for a second win in three after goals from Gabriel Ipanga Mbambo and Nyan Mesuira, but Stansted fought back in the second period to net a superb win and end up through to the main knockout stages along with Holland, Billericay and FC Clacton.

Group D

Barking 2 West Essex 1 (Friday)

Frenford 0 Hackney Wick 2

Barking came from behind to defeat West Essex at Mayesbrook Park on Friday night, James Jewers rocket put West ahead early on but goals from Louis Dillon and Jonny Ashman handed The Blues the win and saw them top the Group with West finishing runners up, and Hackney Wick defeated Frenford at The Drive to qualify for the knockout stages meaning Frenford finish bottom and will contest one of the Plate semi-finals.

Group E

Athletic Newham 6 Great Wakering Rovers 2

Brimsdown 0 White Ensign 3

Goals from Luke Skinner, Dominic Locke and Luke Woodword handed Ensign victory at Brimsdown to see them through as Group Winners with a perfect record, Brimsdown are still into the knockout stages though after they finished third, this is because Athletic Newham beat Great Wakering Rovers 6-2 at Terry Mac to see the hosts finish runners up and Wakering end up bottom and in the Plate semi-final.

Advertisement

Brian Jeeves

Email: [email protected]