Essex Senior League, Thurlow Nunn First Division South and Essex Olympian League – Results – Friday/Saturday, April 12/13

By Peter Dudley

Friday, April 12

Essex Senior League

Ilford 1-0 Coggeshall Town 

Woodford Town 2-3 Sporting Bengal United 

Saturday, April 13

Isuzu FA Vase Semi-Final Second Leg

Great Wakering Rovers 2-1 Worcester City 

(aggregate 2-1 – Great Wakering Rovers won 5-4 on penalties)

Essex Senior League

Athletic Newham 1-1 White Ensign

Barking 5-1 West Essex

Frenford 3-3 Saffron Walden Town

Halstead Town 4-4 Buckhurst Hill

Hullbridge Sports 1-2 Takeley

Little Oakley 0-3 Romford

Stanway Rovers 1-2 Tilbury

Thurlow Nunn First Division South

Basildon Town 0-1 Wormley Rovers

Brimsdown 0-1 Benfleet

Burnham Ramblers 1-2 Clapton Community

Cannons Wood 8-1 Clapton

Dunmow Town 2-1 Tower Hamlets

Hackney Wick 1-3 Enfield Borough

Harlow Town 6-0 Southend Manor

Hoddesdon Town 2-0 Newbury Forest

St Margaretsbury 1-0 Barkingside

Essex Olympian League

Senior League Cup

Corinthians 3-1 Harold Wood Athletic

Wakering Sports 4-0 Old Chelmsfordians

Premier Division

Leigh Ramblers 3-0 Kelvedon Hatch

Rayleigh Town 3-0 Canning Town

Runwell Sports 0-0 Catholic United

Springfield 1-1 Toby

Anagram Records Trophy

Sungate 0-2 Shenfield AFC

Division One

Epping Town 0-2 May & Baker A

Galleywood 0-4 Hashtag United Development

Harold Hill 2-2 ACD United

Harold Wood Athletic Reserves 0-6 Manford Way

Shoebury Town 0-7 Herongate Athletic

Division Two

BKS Sports 0-2 Basildon Town Reserves

Hutton Reserves 4-0 Wakering Sports Reserves

Leigh Ramblers Reserves 6-0 AS Rawreth

Leigh Town 5-1 Burnham Ramblers Reserves

Roydon 2-0 Pitsea Athletic

Reserve League Cup

Catholic United Reserves 2-0 Rayleigh Town Reserves

Division Three

Basildon Town A 2-2 Herongate Athletic Reserves

Shepherd Neame Trophy

Bishop’s Stortford Swifts Reserves 7-5 Collier Row

Manford Way Reserves 5-0 Hullbridge Sports Reserves

Takeley Development 13-1 Pitsea Town

Division Four

Galleywood Reserves 2-1 Shenfield AFC Reserves

Pitsea Athletic Reserves 3-4 Sungate Reserves

Shoebury Town Reserves 2-2 Harold Hill Reserves

Advertisement

Brian Jeeves

Email: sport@yellowad.co.uk