Essex Senior League, Thurlow Nunn First Division South and Essex Olympian League – Results – Friday/Saturday, October 27/28

Brian Jeeves

By Peter Dudley

Friday, October 27

Essex Senior League

Woodford Town 5-0 FC Clacton

Thurlow Nunn First Division South

Basildon Town 3-2 Dunmow Town 

May & Baker 2-2 Brimsdown

Saturday, October 28

Essex Senior League

Athletic Newham 0-2 Saffron Walden Town

Barking 0-6 Halstead Town

Coggeshall Town 2-7 Romford

Great Wakering Rovers 2-0 Stanway Rovers

Hullbridge Sports 0-2 Tilbury

Little Oakley 3-0 Buckhurst Hill

Sporting Bengal United 0-3 Frenford

Takeley 1-1 White Ensign

West Essex 5-0 Ilford

Thurlow Nunn First Division South

Barkingside 4-3 St Margaretsbury

Burnham Ramblers 2-1 Clapton

Cannons Wood 4-3 Park View

Hackney Wick 6-1 Hoddesdon Town

NW London 2-4 Clapton Community

Southend Manor 2-3 Hutton

Wormley Rovers 3-1 Newbury Forest

Essex Olympian League

Premier Division

Harold Wood Athletic 2-2 Catholic United

Kelvedon Hatch 2-3 Shenfield AFC

Leigh Ramblers 2-3 Old Chelmsfordians

Old Southendian 1-2 Rayleigh Town

Runwell Sports 1-1 Springfield

Sungate 3-1 Canning Town

Anagram Records Trophy First Round

Hertford Heath 1-1 Toby (Hertford Heath won 5-3 on penalties)

Division One

ACD United 3-0 May & Baker A

Epping Town 2-0 Harold Wood Athletic Reserves

Harold Hill 1-4 Hashtag United Development

Senior League Cup First Round

BKS Sports 0-3 Galleywood

Herongate Athletic 1-0 Roydon

Leytonstone United 2-1 Pitsea Town

Manford Way 3-1 Hutton Reserves

Shoebury Town 2-2 Leigh Town (Leigh Town won 3-2 on penalties)

Division Two

Basildon Town Reserves 3-2 Old Southendian Reserves

Catholic United Reserves 4-4 Burnham Ramblers Reserves

Wakering Sports Reserves 3-1 AS Rawreth

Reserves League Cup First Round

Galleywood Reserves 0-1 Rayleigh Town Reserves

Shenfield AFC Reserves 4-2 Leigh Ramblers Reserves

Division Three

Bishop’s Stortford Swifts Reserves 5-1 Emerson & Upminster

Old Chelmsfordians Reserves 2-5 Manford Way Reserves

Springfield Reserves 4-2 Hullbridge Sports Reserves

Takeley Development 1-3 Herongate Athletic Reserves

Division Four

Pitsea Athletic Reserves 4-5 Harold Hill Reserves

Shoebury Town Reserves 3-1 Sungate Reserves

Toby Reserves 6-3 Wakering Sports A

Advertisement

Brian Jeeves

Email: sport@yellowad.co.uk