Grays Athletic to face Witham Town in the Emirates FA Cup Preliminary Round

Grays Athletic will take on Witham Town at the Preliminary Round stage of the Emirates FA Cup.

The tie will take place on Saturday, September 12, with the winners receiving prize money of £1,444.

Other notable ties see Coggeshall Town host Tilbury and Romania take on Brentwood Town.

Ambitious Barking face Heybridge Swifts. Meanwhile, Canvey Island awaits the winners of the Southend Manor v Ware tie and Great Wakering Rovers could face Benfleet at Burroughs Park if the Eastern Senior League side can overcome Brantham Athletic.

The Emirates FA Cup Preliminary Round draw in full is as follows;

Garforth Town or Whitley Bay v Dunston 

Penrith or Pickering Town v Whickham or West Allotment Celtic 

Kendal Town v Bishop Auckland or Hall Road Rangers 

Heaton Stannington v Ashington or Goole or West Auckland Town 

Northallerton Town v Stockton Town or Shildon or Billingham Town 

Glasshoughton Welfare v Workington or Knaresborough Town 

Crook Town or Yorkshire Amateur v Marske United or North Shields 

Thornaby or Bridlington Town v Sunderland RCA or Durham City 

Frickley Athletic v Newcastle Benfield or Seaham Red Star 

Hebburn Town v Pontefract Collieries or Hemsworth Miners Welfare 

Guisborough Town v Tadcaster Albion or Newton Aycliffe 

Consett or Sunderland Ryhope CW v Ossett United 

Congleton Town or Burscough v Skelmersdale United or Penistone Church 

Glossop North End v City of Liverpool 

Ramsbottom United v Irlam or Liversedge 

Ashton United v Maine Road or Squires Gate 

Wythenshawe Amateurs or Shelley v Trafford 

Runcorn Linnets v Campion or Albion Sports 

Droylsden v Litherland Remyca or Ashton Athletic (walkover for Litherland Remyca or Ashton Athletic – Droylsden withdrew) 

Eccleshill United or Silsden v Avro or Bootle 

Mossley v St Helens Town or Cammell Laird 1907 

Stocksbridge Park Steels v Stalybridge Celtic 

Northwich Victoria or Padiham v Athersley Recreation or Charnock Richard 

Daisy Hill or Colne v Prescot Cables 

Runcorn Town or Thackley v Brighouse Town 

1874 Northwich v Clitheroe or Warrington Rylands 

Marine v AFC Darwen or Barnoldswick Town 28 Widnes v Longridge Town or Winsford United 

Rugby Town or Worcester City v Heather St Johns or Walsall Wood 

Bewdley Town v Matlock Town or OJM Black Country 

Romulus or Coventry Sphinx v Coleshill Town 

Sutton Coldfield Town v Belper Town 

Kidsgrove Athletic v Chasetown 

Leek Town v Sporting Khalsa or Boldmere St Michaels 

Westfields or Brocton v Whitchurch Alport or Haughmond 

Racing Club Warwick v Bedworth United or AFC Wulfrunians 

Market Drayton Town v Stone Old Alleynians or Tividale 

Newcastle Town v Halesowen Town 

Evesham United v Stourport Swifts or Coventry United 

Hanley Town or Lye Town v Gresley Rovers or Wellington FC 

Chelmsley Town or Shifnal Town v Highgate United or AFC Bridgnorth Cleethorpes Town v AFC Mansfield or Sherwood Colliery 

Blackstones or Boston Town v Coalville Town 

Anstey Nomads or Sleaford Town v Worksop Town 

Holbeach United or Kirby Muxloe v Sheffield 

Quorn or Melton Town v Spalding United or Barton Town 

Maltby Main or Handsworth v Newark or Deeping Rangers 

West Bridgford or Dunkirk v Lincoln United 

Ilkeston Town v Radford or Shepshed Dynamo 

Long Eaton United v Bottesford Town or Selston or Grimsby Borough Leicester Nirvana or Oadby Town v Carlton Town or Loughborough University 

Lutterworth Town or Staveley MW v Loughborough Dynamo 

Wroxham or Arlesey Town v Gorleston or Swaffham Town 

Biggleswade v Histon 

Cambridge City v Woodbridge Town or Biggleswade United 

Yaxley v Stowmarket Town or Rothwell Corinthians 

Hadleigh United or Mildenhall Town v Corby Town 

Godmanchester Rovers or Ely City v Eynesbury Rovers or Desborough Town 

Stamford v Diss Town or Framlingham Town 

Thetford Town v Peterborough Northern Star or Potton United or Wellingborough Town 

Dereham Town v Whitton United or Ipswich Wanderers 

Daventry Town v Bedford Town 

Burton Park Wanderers v Wellingborough Whitworth or Harborough Town or AFC Sudbury 

Haverhill Rovers or Norwich United v Wisbech Town 

Kirkley & Pakefield v Bury Town or Cogenhoe United 

Long Melford v Kempston Rovers or Northampton On Chenecks 

Soham Town Rangers v Pinchbeck United or St Neots Town 

Royston Town v Newmarket Town or Walsham Le Willows 

Great Wakering Rovers v Brantham Athletic or Benfleet 

Welwyn Garden City v Saffron Walden Town or Little Oakley 

Grays Athletic v Witham Town 

Coggeshall Town v Tilbury 

Walthamstow or London Lions v Cockfosters or Stanway Rovers 

Sawbridgeworth Town or Romford v Baldock Town or St Margaretsbury FC 

Romania v Brentwood Town 

Barking v Heybridge Swifts 

Hoddesdon Town or FC Clacton v Hullbridge Sports or Hadley 

Hertford Town v Maldon & Tiptree 

Bowers & Pitsea v Barton Rovers 

Stansted or Takeley v Basildon United 

Harlow Town or Enfield v Clapton or Sporting Bengal United 

Redbridge or Harpenden Town v Aveley 

Canvey Island v Southend Manor or Ware 

Leiston v Ilford or Halstead Town 

New Salamis or Colney Heath v West Essex or Crawley Green 

Park View or Hashtag United v Felixstowe & Walton United 

Waltham Abbey v Woodford Town or London Colney 

Oxhey Jets or Bishop’s Cleeve v Chalfont St Peter 

Aylesbury United v Clanfield 85 or Long Crendon

Risborough Rangers or Longlevens v Winslow United or Newport Pagnell Town 

Roman Glass St George v Cirencester Town or Flackwell Heath 

Didcot Town v Royal Wootton Bassett Town or Chipping Sodbury Town Holmer Green or Shrivenham v Highworth Town 

Dunstable Town or Thame Rangers v Easington Sports or Tring Athletic Kidlington v Thame United 

Cribbs or Newent Town v Berkhamsted 

Tuffley Rovers or Harefield United v Leighton Town or Abingdon United North Greenford United v Cinderford Town or Brimscombe & Thrupp 

Lydney Town or Fairford Town v Ardley United or Edgware Town 

Northwood v Slimbridge 

Wantage Town v Aylesbury Vale Dynamos or Windsor 

Marlow v North Leigh 

Thatcham Town v AFC Dunstable or Hallen 

Leverstock Green or Wembley v Burnham or Cheltenham Saracens Tunbridge Wells or Erith Town v Mile Oak or Beckenham Town 

Cray Valley (PM) v VCD Athletic 

Hanwell Town v Spelthorne Sports or Virginia Water 

Sevenoaks Town v CB Hounslow United or Banstead Athletic 

Molesey or Southall v Ashford Town (Middx) 

Chertsey Town v Abbey Rangers or Welling Town 

Staines Town v Guildford City or Canterbury City 

East Grinstead Town v Lancing or Phoenix Sports 

Langney Wanderers v Harrow Borough or Tower Hamlets 114 Hastings United v Herne Bay 115 Ramsgate v Chipstead 

AFC Croydon Athletic v Broadfields United or Loxwood or Sutton Common Rovers 

Carshalton Athletic v Whitstable Town 

Bedfont Sports Club v Balham or Hassocks 

Knaphill or Deal Town v Sittingbourne 

Newhaven or Lingfield v Corinthian or Sheerwater 

Kennington or Erith & Belvedere v Alfold or Shoreham 

Kingstonian v Eastbourne United or Horley Town 

Billingshurst or Westside v East Preston or Chatham Town 

Oakwood or Cobham v Three Bridges 

Glebe or Whyteleafe v Bearsted or Peacehaven & Telscombe 

Redhill or Egham Town v Crowborough Athletic or Crawley Down Gatwick 

K Sports v Lordswood or Hanworth Villa or Steyning Town Community Broadbridge Heath v Haywards Heath Town or Raynes Park Vale 

Sheppey United or Sutton Athletic v Uxbridge 

Hythe Town v South Park 

Tooting & Mitcham United v Fisher or Horsham YMCA 

Stansfeld or Punjab United v AFC Uckfield Town or Little Common Faversham Town v Saltdean United or Eastbourne Town 

Ashford United v Whitehawk 

Burgess Hill Town v Colliers Wood United or Hollands & Blair 

Farnborough v Brockenhurst or Lymington Town 

Basingstoke Town or Bournemouth v Chichester City 

Hartley Wintney v Hamworthy United or Calne Town 

Bashley or Whitchurch United v Christchurch or Ascot United 

Westfield v Frimley Green or Fareham Town 

Shaftesbury or Fawley v Tadley Calleva or Alresford Town 

Moneyfields v Camberley Town or Blackfield & Langley 

Winchester City v Corsham Town or Farnham Town 

Cowes Sports or Totton & Eling v Hamble Club or Reading City 

Badshot Lea or Amesbury Town v Bracknell Town 

Westbury United or Binfield v AFC Totton 

Bemerton Heath Harlequins v Sholing or Horndean 

Wimborne Town v AFC Portchester or Sandhurst Town 

Baffins Milton Rovers v Pagham or Fleet Town or AFC Stoneham 

Frome Town v Wellington AFC or Bodmin Town 

Brislington or Cadbury Heath v Bristol Manor Farm 

Keynsham Town or Exmouth Town v Melksham Town 

Plymouth Parkway or Saltash United v Paulton Rovers 

Shepton Mallet or Torrington v Willand Rovers or Bridport 

Sherborne Town or Street v Portland United or Clevedon Town 

Newton Abbot Spurs v Larkhall Athletic or AFC St Austell 

Bideford v Wells City or Bovey Tracey 

Millbrook or Bridgwater Town v Buckland Athletic or Bitton 

Barnstaple Town v Odd Down or Helston Athletic 

Tavistock or Bradford Town v Mangotsfield United

Subscribe to get your latest local news articles by email each day...

Or click here to subscribe to our weekly digital edition. Your details will be stored to support your experience in line with our privacy policy.
Advertisement

Brian Jeeves

Email: [email protected]