ProKit UK Essex Olympian League – Fixtures – Saturday, March 7

Premier Division

Basildon Town  P – P Leigh Ramblers   |

Harold Wood Athletic v Kelvedon Hatch | Moved to Frances Bardsley Academy [3G] (3pm)

Rayleigh Town  v Sungate | Moved to Beauchamps Sch [3G] (2pm)

Springfield  v Shenfield AFC  | Springfield Hall Park

Senior Division One

Lakeside  v Runwell Sports   | Lakeside Sports Ground [3G]

Manford Way  v Rayleigh Town Res   | London Marathon Sports Ground (TBC)

Ramsden Scotia  v Galleywood | Nursery Sports Ground (TBC)

Shoebury Town  v Herongate Athletic | Cupid’s CC

Snaresbrook  v Old Chelmsfordians | Nutters Field (TBC)

Toby  v FC Hamlets   | Ford’s (Newbury Park)

Division Two 

Beacon Hill Rovers v Wakering Sports  | Moved to Plume Sch 3G, Maldon (1.15pm KO)

Laindon Orient  v Epping Town | Ford’s (Basildon) (TBC)

May & Baker Res  v Corinthians |  May & Baker EC

Division Three

Buckhurst Hill Res  P – P Hutton Res |

Collier Row  v Lakeside Res  | Robert Clack Sch [3G]

Corinthians Res  v White Ensign Res  | Stambridge Memorial Ground (TBC)

Hullbridge Sports ‘A’  P – P Basildon Town Res |

Wakebury  v Toby Res   | Shoebury Park

Division Four

Canning Town Res  v Roydon

Forest Glade  v Catholic Utd Res

Galleywood Res   P – P Wakering Sports Res

Old Chelmsfordians Res  v Chingford Athletic Development

Ongar Town Res  P – P Laindon Orient Res

Shenfield AFC Res  v Leytonstone Utd

Division Five

Bishop’s Stortford Swifts Res  v Shoebury Town Res

Herongate Athletic Res  P – P Collier Row Res

Roydon Res  v Springfield Res

Runwell Sports Res  v Newbury Forest Res

Senior League Cup (2.15pm)   

Catholic Utd  v Hutton | Len Salmon Stadium [3G]

Essex Premier Cup: Semi-Finals (2pm)

Buckhurst Hill  v Chingford Athletic   | Moved to Roding Valley Sch [3G]

Leigh Town  P – P Ongar Town  |

(Thanks to Scott W (Twitter: @ScottMHC14) for his continued help and support with Yellow Sports EOFL coverage)

Advertisement

Brian Jeeves

Email: [email protected]