ProKit UK Essex Olympian League fixtures – Saturday, October 19

Anagram Records Trophy (3pm)

Ware Sports v Hutton 

Essex Premier Cup (2pm) | Venues if known are included 

Arlesford Colne Rangers v Toby

Basildon Town v Laindon Orient | Basildon Sports Club

Buckhurst Hill v Ramsden Scotia  | Roding Lane (Main Pitch)

Canning Town v Chigwell   | West Ham Community Ground [3G]

Corinthians v Barking U23   | Stambridge Memorial Ground

Earls Colne v Old Southendian  | Earls Colne Rec Club

Epping Town v Great Bentley   | Stonards Hill Rec Ground

 Flitch Utd v Leigh Ramblers

Frenford Res v Chingford Athletic  | The Drive (aka The Jack Carter Centre)

Galleywood v West Bergholt  | Clarkes Field

Halstead Town Res v Ongar Town  | Rosemary Park

Harold Wood Athletic v Little Oakley Res  | Harold Wood Park (Pitch #1)

Harold Wood Athletic Res v Lawford Lads  | Harold Wood Park (Pitch #2)

Kelvedon Hatch v Shoebury Town   | New Hall

Lakeside v May & Baker Res   | Lakeside Sports Ground [3G]

Leigh Town v Takeley Res  | John Burrows Rec Ground

Old Chelmsfordians v Grays Athletic Res  | Lawford Lane

Rayleigh Town Res v AS Rawreth  | London Road

Rochford Town v Barkingside Res  | Rochford Rec Ground

Runwell Sports v Clapton CFC   | Runwell Sports Club

Ryan v Rayleigh Town   | Wadham Lodge (Intermediate Grass Pitch)

Shenfield AFC v Herongate Athletic   | St Martins Sch [3G]

Snaresbrook v Hullbridge Sports Res   | Nutters Field

Wakering Sports v Old Southendian Res   | Cupid’s CC (Pitch #1)

Essex Junior Cup (2pm)

Buckhurst Hill Res v Roydon Res  | Roding Lane (Pitch #2)

Dagenham Utd v Lakeside Res | Ford’s Sports Club (Newbury Park – Dag pitch)

Senior Division Two

Beacon Hill Rovers v Westhamians   | Wickham Bishops Sports Ground

Senior Division Three

ACD Utd v Collier Row   | Westlands Playing Fields

Hullbridge Sports ‘A’ v Leigh Town Res   | Lower Road

Hutton Res v Corinthians Res   | Polo Fields

Toby Res v White Ensign Res   | Ford’s Sports Club (Newbury Park – Toby pitch)

Wakebury v Basildon Town Res  | Shoebury Park

Senior Division Four

Catholic Utd Res v Old Chelmsfordians Res   | Len Forge Centre [3G]

Forest Glade v Galleywood Res  | Barleylands Road

Laindon Orient Res v Leytonstone Utd  | Ford’s Sports Club (Basildon)

Roydon v Wakering Sports Res  | Paringdon Sports Club

Shenfield AFC Res v Ongar Town Res  | The Drive, Warley

Senior Division Five

Collier Row Res v Newbury Forest Res   | Robert Clack Sch [3G]

Leigh Ramblers Res v Runwell Sports Res   | Belfairs Park

Shoebury Town Res v Bishop’s Stortford Swifts Res  | Cupid’s CC (Pitch #4)

Springfield Res v Harold Wood Athletic Development  | Springfield Hall Park

Wakering Sports ‘A’ v Old Barkabbeyans  | Cupid’s CC (Pitch #2)

(Thanks to Scott W (Twitter: @ScottMHC14) for his continued help and support with Yellow Sports EOFL coverage) 


Brian Jeeves

Email: [email protected]